În Cariere

Care sunt principalele roluri şi responsabilităţi într-o echipă Scrum?

scrum

Scrum este un framework Agile utilizat în managementul proiectelor din IT și se bazează pe conceptul ”KISS” (Keep it Simple Stupid). Ce înseamnă Agile? Înseamnă că produsul este livrat iterativ și incremental. Astfel proiectul se împarte în unități mai mici numite “user stories”, iar acestea la rândul lor sunt prioritizate și livrate în “iterații”.

Termenul de SCRUM provine din rugby, unde reprezintă o strategie de a readuce o minge „pierdută” înapoi în joc folosind munca de echipă.

Framework-ul Scrum definește 3 roluri importante:

  • Product Owner
  • Scrum Master
  • Echipa de dezvoltare

Product Owner

Scrum începe atunci când clientul are nevoie de un produs.

Responsabilitățile pentru Product Owner:

  • este o singură persoană, dar poate să reprezinte interesele mai multor clienți

    decide ce dorește ca produsul să conțină și când o să fie livrat
    este responsabil de profitabilitatea produsului (ROI – Return On Investment) și știe exact ce va fi implementat în fiecare iterație în funcție de cerințele pieței
  • este responsabil să alcătuiască Product Backlog-ul (setul de cerințe ale proiectului) în funcție de scop, prioritate și planul de livrare
  • se asigură că user story-urile care alcătuiesc Product Backlog-ul sunt pregătite pentru Sprint Planning
  • după fiecare iterație acceptă sau nu rezultatul obținut de către echipa
  • participă la ceremoniile Scrum: Product Backlog Grooming meeting, Sprint Planning, Sprint Review și Sprint Retrospective

Scrum Master

Este responsabil pentru punerea în practică a valorilor și practicilor din Scrum și se asigură că echipa e complet funcțională și productivă, având grijă ca nimic să nu îi împiedice pe aceștia în a-și realiza task-urile.

Este un lider servant pentru întreaga echipă și încurajează cooperarea și comunicarea între membrii echipei și este responsabil să îi protejeze pe aceștia de interferențele externe.

Responsabilitățile pentru Scrum Master:

  • facilitator al tuturor ceremoniilor specifice Scrum
  • facilitator al comunicării dintre Product Owner și echipa de dezvoltare
  • ajută echipa să își seteze Definition of Done și Sprint Goal
  • încurajează comunicarea face to face și transparența în cadrul echipei
  • încurajează adaptabilitatea la schimbare
  • se asigură că nu există impedimente
  • ajută echipa să utilizeze Burndown Chart-ul astfel încât aceștia sa adapteze continuu procesul și să devină din ce în ce mai buni
  • oferă suport echipei legat de tot ceea ce presupune Agile și Scrum
  • încurajează echipa și sărbătorește succesele
  • apreciază când echipa se descurcă bine
  • protejează echipa de influențele externe care îi pot defocusa

Ca și Scrum Master, la început de drum, credeam că dacă am înțeles principiile și modul în care Scrum-ul trebuie să fie aplicat, totul o să funcționeze ca în povești. Evident, n-a fost așa!

Este nevoie de multă răbdare, perseverență și dorință continuă de perfecționare. Este foarte important să ai încredere în tine, în echipa ta și să reușești să stabilești o relație cu ei astfel încât să înțeleagă care e rolul tău în cadrul echipei, dar și beneficiile pe care le pot obține aplicând această metodologie.

Echipa de dezvoltare

Echipa în Scrum este alcătuită în general din 5-9 persoane și este multifuncțională, adică vor exista programatori, designeri, testeri. Aceștia trebuie să fie alocați pe tot timpul sprintului. Pot exista însă și excepții (gen administrator baze de date), dar nu este recomandat ca un membru al echipei să fie înlocuit în timpul sprint-ului.

Responsabilitățile echipei de Scrum:

  • prioritizează Sprint Backlog-ul
  • estimează user story-urile din Product Backlog
  • dezvoltă astfel încât produsul rezultat în cadrul iterației să respecte Sprint Goal-ul
  • testează funcționalitatea implementată
  • identifică obstacolele și anunță Scrum Master-ul
  • se organizează singură
  • participă la toate ceremoniile Scrum

Există o poveste care are ca scop evidențierea rolurilor din Scrum:

Se spune că la un moment dat un pui și un porcușor s-au întâlnit și s-au decis să deschidă un restaurant care va avea numele ”Șorici și Ouă”. Porcușorul însă și-a dat seama că o să iasă în dezavantaj. Asta pentru că fiecare trebuia să contribuie cu ceva, iar în acest caz puiul era doar implicat, având posibilitatea să lase ouă, pe când porcușorul trebuia să își pună șoriciul la bătaie.

scrum-poveste
 Sursă imagine: Braintrustgroup

Cum mai toate poveștile au o morală, care credeți că sunt învățămintele desprinse din istorisirea de mai sus?

În cazul Scrum, procușorul este reprezentat metaforic de către membrii echipei care sunt responsabili pentru Sprint Goal, iar puiul este reprezentat metaforic de observatorii proiectului, care doar așteaptă întâlnirile și analizează rezultatele fără să fie direct implicați.

Dacă aplici Scrum, alocă 10 minute și reflectă la contribuția ta pentru succesul echipei. Ești puiul sau porcușorul din poveste?